Емблема

Емблема Червоного Хреста і Червоного Півмісяця          Емблема Червоного         Кристала

3                                      2

 

Червоний Хрест/Червоний Півмісяць… Він приходить на допомогу у важку хвилину, коли доля, здається, ніколи вже не буде прихильною. Допомога приходить  у райони сучасних збройних конфліктів, катастроф та стихійних лих, як від місцевих осередків, так і від міжнародного співтовариства.

4Товариство Червоного Хреста України- єдина українська організація, що має право використовувати емблему червоного хреста з розпізнавальною метою під час здійснення своєї діяльності.

Правила використання емблеми Червоного Хреста на території України  регламентуються Указом Президента України від 28 жовтня 1992 року «Про Товариство Червоного Хреста України», Законом України «Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала в Україні» від 8 липня 1999 року, правилами використання товариствами емблеми Червоного Хреста і Червоного Півмісяця 1991 року, прийнятими ХХ Міжнародною конференцією (Відень, 1965 р.) і переглянутими Радою делегатів (Будапешт, 1991 р.) .

До прийняття єдиної емблеми Червоного Хреста, у першій половині дев’ятнадцятого сторіччя, принаймі в Європі, кожна армія позначала свої медичні служби власними розпізнавальним прапором. Іноді різні роди військ використовували для цієї мети і різні емблеми. У результаті ці емблеми не тільки не захищали нікого з правової точки зору, а  ще й фактично слугували мішенями солдатам ворога, які не знали справжнього значення цих знаків. Іншими словами, розпізнавальним знакам медичних служб бракувало загального визнання і захисної функції.

Таким чином, одним із перших кроків, який потрібно було зробити для поліпшення становища солдатів, поранених на полі бою, було прийняття єдиного нейтрального розпізнавального знака, який би використовувався в усіх арміях для захисту поранених і тих, хто намагається надати їм допомогу.

Це питання було передане на розгляд Міжнародної конференції, скликаної в Женеві в жовтні 1863 року. І учасники конференції зупинились, зрештою на емблемі червоного хреста на білому тлі, що означало зворонтій кольори гербу Швейцарії.

З чим був пов’язаний такий вибір? По перше- це данина державі-громадянином якої був Анрі Дюнан громадський діяч, великий гуманіст і ініціатор створення товариства допомоги воїнам та пораненим на полі бою.

По- друге з тим, що такий символ представляє самою своєю формою перевагу технічного характеру. Дійсно, потрібна була емблема досить проста, яку б упізнали здалеку і яку можна було б легко відтворити, що, власне, і було досягнуто у випадку з емблемою червоного кольору. У природі такі сполучення кольорів не зустрічаються. А поранений солдат міг виготовити такий знак навіть відірвавши шматок своєї білої сорочки і намалювавши хрест кров’ю.

Ідея використання єдиної емблеми вже одним своїм виглядом закликала комбатантів (солдатів) виявляти повагу як до поранених, так і до тих, хто надає їм допомогу.

Емблема Червоного Хреста стала в свій час розпізнавальним знаком товариств допомоги пораненим воїнам.

Учасники конференції 1863 року і не думали надавати релігійне або національне значення прийнятому ними для емблеми червоному хресту на білому тлі.  У Європі кінця ХІХ століття, навпаки, часто говорили про релігійну монополію на милосердя.

У 1876 році вибухнула визвольна війна проти турків на Балканах. Осіб із числа медичного персоналу, захоплених у полон турками, вбивали лише на тій підставі, що на нарукавних пов’язках у них був зображений хрест.

Посилаючись на особливо упереджене відношення солдат-мусульман до хреста, на те, що цей знак завдає образи солдатам-мусульманам, було запропоновано використовувати як для національного товариства, так і для армійських медичних візків альтернативну емблему-червоний півмісяць.

Треба зазначити, що недотримання умов використання єдиної емблеми може перешкодити визнанню національного товариства.  Невиконання цієї умови зумовило неприйняття в свій час національного товариства Ізраїлю у члени Міжнародної Федерації Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, оскільки воно використовувало свою емблему щит Давида.

Але на дипломатичній конференції в грудні 2005 року вирішили піти назустріч ізраїльському товариству. Було ухвалено Третій додатковий протокол до Женевських конвенцій 1919 року, яким запроваджується ще одна емблема –Червоний Кристал- він не несе в собі ані релігійного, ані політичного змісту, і  ізраїльське товариство використовуватиме його при роботі на територіях інших країн. А в Ізраїлі воно може послугуватися своїм колишнім символом- Щитом Давида.

Товариство Червоного Хреста України, як і інші учасники Міжнародного руху Червоного Хреста та Червоного Півмісяця, використовуватиме традиційну символіку.

На сьогодні з 175 національних Товариств 146 використовують червоний хрест, а 30- червоний півмісяць.

Кожна держава- учасник Женевських конвенцій, приєднавшись до цих конвенцій, взяла на себе зобов’язання вживати заходи для того, щоб не допускати і припиняти зловживання емблемою як у мирний, так і у воєнний час.

Емблема Українського товариства являє собою зображення геральдичного знака червоного хреста на білому тлі.

Використовувати емблему як захисний знак під час збройних конфліктів мають право:медична служба збройних сил і духовний персонал,Національні товариства, належним чином визнані і уповноважені своїм урядом, цивільні лікарні, якщо вони мають дозвіл державних органів, цивільні медичні підрозділи та інші добровільні товариства допомоги, якщо вони мають відповідні дозволи компетентної влади. У цьому випадку емблема повинна бути великого розміру.

Сьогодні кожен, які б не були його погляди та релігійні переконання, може впізнати в червоному хресті символ нейтрального захисту жертв війни.

Як розпізнавальний знак у мирний час червоний хрест або червоний півмісяць може використовуватися: медичною службою збройних сил, Національними товариствами, а

Міжнародний Комітет Червоного Хреста і Міжнародна Федерація товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця мають право використовувати емблему завжди і всюди.

Захист емблеми Червоного Хреста/Червоного Півмісяця один із аспектів міжнародного гуманітарного права, які мають виконуватися державами.

Але в нашому повсякденному житті ми ще зустрічаємо автотраспорт медичної служби, заклади фармації, випускаються медичні товари з символікою червоного хреста, що є порушенням чинного законодавства.

Згідно вищевказаних Законів України, забороняється використання зазначених емблем червоного хреста або слів червоний хрест на вивісках, плакатах, оголошеннях, листівках, або розміщення їх на товарах чи упаковках, або продаж цих товарів чи спроба продажу; спроба введення в обіг товарів, помічених таким чином; або використання зазначених емблем або слів як елемента знака для інших емблем або найменувань, з порушенням положень цього Закону і Правил.

Тому організації Товариства Червоного Хреста України стоять на охороні своєї емблеми і здійснюють заходи по недопущенню її зловживання.

Залишити комертар

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>