Історія Червоного Хреста Житомирщини

Волинське місцеве управління(на той час туди входила Житомирська область) Російського Товариства Червоного Хреста, було створено  у 1867 році до якого входили представники вищого світу, як княгиня Шаховська, Яновська, Ожовська.

За період їх діяльності у 1895 році на кошти, зібрані від пожертвувань окремих людей було відкрито лікарню Червоного Хреста на 15 ліжок з амбулаторією, яка фактично використовувалася для приватної практики лікарів.

8

Лікарня розташовувалась в невеличкому двоповерховому будиночку по вул.Дівочій,3.( вул.Червоного Хреста де встановлена меморіальна дошка на відзнаку 80-річчя Товариства Червоного Хреста України-1998 р.)  В 1898 році на базі амбулаторії створюється й перша поліклініка.

В період першої імперіалістичної війни в приміщенні лікарні розміщується шпиталь Червоного Хреста, який спочатку лікує поранених,  а в 1919 році, в зв’язку з встановленням Радянської влади на Волині та ліквідацією Волинського управління Російського товариства Червоного Хреста, реорганізується в хірургічний шпиталь для інвалідів війни.

В 1921 році Товариство Червоного Хреста знову розпочало свою діяльність на Волині і в 1923 році в лікарні проводиться реорганізація: створюється хірургічне відділення, відкривається рентгенстанція.

З 1924 ро лікарню Червоного Хреста очолює Олександр Федорович Гербачевський при ньому при лікарні розгортається відділення на 20 ліжок для лікування хворих на туберкульоз.

При лікарні відкривається  дворічна школа медсестер,  організовуються автомайстерні та майстерні по виготовленню апаратів фізметодів лікування. Вперше в Житомирі з’являється електро-водо-грязелікування, застосовується кварцева лампа та діаметрія

Олександр Федорович Гербачевський віддає свої сили і час не лише удосконаленню обладнання лікарні, підбору колективу висококваліфікованих і чуйних медичних працівників, але й навчанню населення медичним знанням.

То був час боротьби із наслідками голоду- Волинська організація Червоного Хреста відкриває разом з Губкомом та соцзабезом 2 дитячі колонії, дитячий санаторій.

В 1923 році, крім лікарні, організація Товариства на Волині, утримує ще дитячу колонію для туберкульозних дітей.

З 1927 по 1930 роки Волинською організацією Червоного Хреста було налагоджено роботу 90 гуртків першої допомоги у місті Житомирі, 44- на селі, зроблено 6 випусків курсів першої допомоги, 1 випуск медичних сестер запасу, організовано школу- комуну медичних сестер, та загони першої допомоги.

17

При безпосередній участі О.Ф.Гербачевського проходив перший випуск гуртка першої допомоги комітету Українського Червоного Хреста при станції Житомир у 1928 році.(фото додається)

У 1932 році сітка лікувальних установ Житомирського міського комітету Червоного Хреста Київської області, що з 1931 року керував дяільністю Товариства у нашій області, складалась з однієї лікарні на 45 ліжок, рентгенкабінету, однієї аптеки, 1 магазина санітарії та гігієни.

А на початок 1935 року організація Червоного Хреста вже мала 1 лікарню на 75 ліжок, 2 поліклініки, 2 водолікарні, 2 аптеки, рентгенвідділення 2 магазина санітарії та гігієни, санаторій для командирського складу Червоної Армії.

На превеликий жаль архівні матеріали з 1935 по 1944 роки про діяльність організацій Червоного хреста області не зберіглися.

В післявоєнні роки головою обласної організації був Манзон Ісак Маркович по 1958 рік, а далі головами обласної організації були:  Олійник Володимир Іванович(1958-1961),  Шлянін Борис Тимофійович (1961-1967) та Портянко Антоніна Іванівна(1967-1975),  Селезньов Микола Михайлович (1975-1978), Супряга Алла Федорівна (1978-1986), в даний час голова обласної організації  профспілки працівників охорони здоров’я.

З 1986 року і по даний час очолює обласну організацію Товариства Червоного Хреста Олександр Володимирович Богдан, Заслужений лікар України, кандидат медичних наук.

Залишити комертар

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>